

Toptest.bg отделя много часове в проучвания, за да Ви помогне да намерите най-добрите продукти за закупуване. Всеки продукт тук е избран от нашия екип с независимо проучване. Ако закупите нещо чрез линковете на нашето съдържание, можем да спечелим малка комисионна, която да подпомогне нашата работа.
Най-добрите саундбари
Нищо не може да се мери с удоволствието от домашното кино. Голям екран и качествен звук са задължителните условия, за да се пренесеш в необятните светове на филмовото изкуство. И докато съвременните телевизори са изключително напреднали в качеството на картината и визуалните ефекти, по отношение на звука определено има какво да се желае. Ето защо все повече хора избират саундбар, който да компенсира иначе базисните способности на вградените говорители при плоските и интелигентни телевизори.
Виждал си тези устройства, а може би тайно си искал да имаш едно от тях вкъщи. Монолитните и красиви саундбари съчетават в едно тяло няколко говорителя, усилвател и буфер за басите. Да, тази хоризонтални съкровищници на звука не просто ще красят дома ти. Те ще ти разкрият съвсем ново измерение, а сетивата ти ще им благодарят. Толкова лесно и просто е. Трябват ли ти още причини? Тогава прочети статията докрай.
Довери ни се – инвестицията в саундбар си струва, ако искаш да се наслаждаваш на любимите си режисьори, музикални изпълнители, телевизионни програми или пък игри. Ще те запознаем с основните характеристики на звуковите системи за дома. Ще ти предложим ценни съвети как да избереш модел и друга полезна информация. Да започваме!
Звукът от ново измерение е тук
Нека първо разгледаме алтернативите. Да, има и по-бюджетни решения, например преносими тонколони или обикновена стерео система, към която си вързал, да кажем, настолния компютър. Популярните съраунд системи имат няколко аудио компонента – колони и усилвател. Говорителите могат да бъдат 2, 4, 5 и даже 7 на брой, съответно централна, странични и задни колони. Колкото до усилвателя, тук опциите са вграден усилвател или усилвател като отделно тяло.
Но… има и един голям минус. И той е, че трябва да помислиш за разпределението на всички съраунд компоненти. Има ли къде да разположиш всички колони? Претрупват ли пространството в дома ти? Вписват ли се в интериора? Ами всички кабели? Дори почистването им е толкова досадно. Най-важният въпрос обаче опира до качеството и дълбочината на звука, до това всеки детайл да гали ухото ти. Без компромиси.
Ако искаш да разгърнеш пълноценно цялата палитра на звука, саундбарите са точно за теб. Да, ще чуваш всичко – свистенето на куршумите в любимия екшън, любовния шепот на фона на капките дъжд по прозорците в романтичната драма, фантастичните ефекти на блокбъстърите или онзи фамозен риф на китариста от любимата ти група. Просто няма с какво да сравниш това изживяване. Затова не чакай повече! Ето това те очаква.
Всичко в едно – естетика, функции и мощ
При саундбарите няма разделение на компонентите. Напротив, и това е най-хубавото! Всичко е събрано в едно тяло, което е не само компактен и практичен, но и много стилен вариант. Монтирай елегантния саундбар под телевизора и той ще се слее с обстановката. Бързо ще забравиш за досадното пращене, приглушаване и пукане от старите колони. И бързо ще свикнеш с новата джаджа, несъмнено.
Съвременните саундбар системи осигуряват изключително покритие в помещението, тъй като разпределят и насочват звука в различни посоки, включително и нагоре. Има и модели с отделен субуфер за още по-страхотен звук. Но за тях след малко.
Технологичните производители знаят как да глезят потребителите. Затова повечето саундбари разполагат с ефектни режими. Сред тях са филмовият режим, новинарският, спортният, а също и този за игри. Спортните режими, например, засилват страничните шумове. Така скандиранията и песните на феновете от стадиона буквално ще ехтят в твоя хол. Не е ли страхотно?
На макс
Съвременните аудио системи предлагат множество възможности по отношение на свързаността. Повечето от тях може да свържеш с най-различни устройства – телевизор, лаптоп, конзола за игри и други. Най-често това става чрез HDMI или USB порт, но има и безжични решения, като Bluetooth и Wi-Fi. Правилото е, че колкото повече портове има даден саундбар, толкова по-скъп е той.
Цената зависи от мощността на вградените колони, от марката, както и от управлението. Оставяме настрана стандартните дистанционни, защото някои саундбар системи могат да се контролират от мобилния телефон, таблета или чрез гласови команди. Така нищо няма да отвлича вниманието ти от екрана и няма да се налага да ровиш за дистанционното под възглавниците на дивана.
Колкото до екстрите, те започват още от външното покрие, например с вградени дървени материали или метални компоненти, и стигат до самата сърцевина на устройствата. Тук визираме брой и мощност на каналите, но също и опции като 3D звук. С тях ще имаш усещането, че наистина стоиш в киносалон.
Как да изберем саундбар?
Саундбарите са хит, затова всички големи производители са разработили свои модели. Те са толкова много, че е наистина трудно човек да избере. Доста по-компактни от класическите тонколони, саундбарите се поместват в широк ценови диапазон – от няколкостотин до няколко хиляди лева. Да, изборът не е лесен, но с малко повече информация ще се спреш на точния модел.
Затова ти предлагаме няколко основни съвета:
● Пространството – измери пространството под телевизора или мястото, където ще поместиш твоя нов саундбар. Важно е да няма разминавания.
● Говорителите и каналите – цената на устройството до голяма степен зависи от това дали в него са събрани 2, 5 или 7 говорителя, например.
● Усилвателят – повечето модели имат вграден усилвател.
● Портовете – ако планираш да ползваш саундбара с множество устройства, избери модел, който има повече входове от стандартния HDMI жак или S/PDIF (Toslink).
● Поддържани аудио формати – Dolby Digital, DTS Digital Surround, MP3 и WMA са популярните формати.
● Мощност – определено има значение дали си харесал устройство от 100, 150, 300 W или нагоре. Надяваме се, че съседите нямат да имат нищо против.
● Допълнителни екстри и технологии – 3D звук, режими, FM radio, Google Assistant.
След като вече знаеш техническите характеристики на желаното устройство, обърни внимание и на дизайна. На пръв поглед всички саундбари изглеждат еднакво – продълговати и черни. Разликата, а и усещането за лукс и стил, идват от дизайнерските решения. Такъв пример са дървените или метални ръбове, вложките от естествени материали, външното покритие и други естетически компоненти на устройството.
Съвет за начинаещите – помислете за 2.1 система, която разполага с две вградени колони в основното тяло и бас. Това е добро начало, за да свикнете с устройството. Поставете го под телевизора така, че да не стърчи, или на TV шкафа, ако телевизорът е монтиран на стената.
Разбира се, тук също важи максимата, че апетитът идва с яденето. Откриеш ли страстта по перфектния звук, няма да искаш да се върнеш обратно. Затова разгледай моделите и избери този, който ще ти свърши най-добра работа.
Останалото е ясно. Настани се удобно. Филмът започва.